NA GORĄCO PO „ROJU” PDF Drukuj Email
Środa, 02 Marzec 2011 10:40

Właśnie wróciłem z przedpremierowego pokazu filmu Jerzego Zalewskiego „Rój”. To wreszcie otwarty dialog z naszą historią – w przeciwieństwie do wajdowskiej tandety. To wreszcie ważne pytanie o naszą dzisiejszą wojnę.


Dlaczego sowiecka okupacja się powiodła? Bo została dokonana polskimi rękoma (a przynajmniej w polskojęzycznej otoczce). Bo wojnę z narodem polskim udało się sowietom przedstawić jako walkę o pokój i dobrobyt.

Za Niemca wszystko było czytelne. Kto swój, kto wróg, kto okupant, kto broni Polski. Za sowietów wszystko zostało przemieszane i odwrócone.

Dzisiaj nic się nie zmieniło - mamy tylko inną scenerię do tej samej wojny. Naszą wojnę przegramy, jeśli nie uda nam się przywrócić słowom właściwiej im miary rzeczy. Przegramy ją, jeśli na powrót nie nauczymy społeczeństwa odróżniać dobro od zła i nie nauczymy demaskować wrogów, którzy upodobnili się do nas. Mówią tym samym językiem, wyznają z pozoru te same tradycje i obyczaje, odwołują się tych samych wartości – są nie do odróżnienia dla przeciętnego zjadacza chleba. A nawet, są bardziej atrakcyjni – są przystojniejsi, bardziej „światowi”, mają lepsze garnitury i samochody. Skąd przysłowiowy Nowak ma wiedzieć, kogo ma słuchać?

To pytania na dłuższą dyskusję – nie na krótki wpis z wrażeniami po filmie. Ale musimy się szybko z nimi zmierzyć i znaleźć właściwe odpowiedzi. Inaczej Polska zginie.

Jeszcze wierzymy, że owocem Smoleńska będzie właśnie to odrodzenie wartości i postaw. Ale czy ta nasza wiara nie przypomina wiary Żołnierzy Wyklętych?

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Paweł Chojecki

O sobie: 50 lat, żonaty od ponad 20 lat, trójka dzieci. Z wychowania ateista, z wyboru chrześcijanin - obecnie kieruje Kościołem Nowego Przymierza w Lublinie i redakcją miesięcznika idź POD PRĄD. Na nowo narodził się w wieku 23 lat, działał w katolickim ruchu oazowym (DA AM w Lublinie na ul. Staszica) oraz w Ruchu Nowego Życia w Krakowie. W tym czasie (88’) zakłada wraz z przyjaciółmi Lubelskie Stowarzyszenie Chrześcijańskie „Pojednanie”, rozpoczyna wydawanie metodą powielaczową miesięcznika "Pojednanie" oraz druk książek chrześcijańskich. W 89’ postanawia opuścić katolicyzm. Staje na czele kościoła Wspólnota Chrześcijańska Pojednanie i kieruje Wydawnictwem Pojednanie, które zajmuje się już profesjonalnym drukiem literatury chrześcijańskiej (hit z tego okresu - Akt małżeński T. LaHay’a - rozszedł się w nakładzie 40 000 egz.). Zajmuje się także tłumaczeniem książek (np. Wieczność w ich sercach, D. Richardson; Niewidzialny Przeciwnik, J. MacArthur; Chcę być wolny, W. Backus, Psychologia biblijna, O. Chambers). W 1996 roku powołuje do życia Kościół Nowego Przymierza w Lublinie. W 2003 jako jedyny kościół w Polsce KNP oficjalnie opowiada się przeciw wstąpieniu do UE. Wtedy też rozpoczyna się wydawanie chrześcijańskiego miesięcznika społeczno-politycznego idź POD PRĄD. W 2005 wstępuje do Unii Polityki Realnej, wchodząc na pionierską w Polsce ścieżkę łączenia działalności duszpasterskiej i politycznej. W 2008 staje na czele lubelskich struktur tej partii, a w 2009 wchodzi do władz centralnych i zostaje rzecznikiem prasowym UPR. Angażuje się także w walkę o prawa rodziców do klasycznego wychowania dzieci oraz w popularyzację edukacji domowej. Motto służby: Żarliwość o dom twój pożera mnie. Jan. 2:17 Ukończył I LO im. St. Staszica w Lublinie i Politechnikę Krakowską.

Aktualnie Online

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości