NA GORĄCO PO „ROJU” PDF Drukuj Email
Środa, 02 Marzec 2011 10:40

Właśnie wróciłem z przedpremierowego pokazu filmu Jerzego Zalewskiego „Rój”. To wreszcie otwarty dialog z naszą historią – w przeciwieństwie do wajdowskiej tandety. To wreszcie ważne pytanie o naszą dzisiejszą wojnę.

Dlaczego sowiecka okupacja się powiodła? Bo została dokonana polskimi rękoma (a przynajmniej w polskojęzycznej otoczce). Bo wojnę z narodem polskim udało się sowietom przedstawić jako walkę o pokój i dobrobyt.

Za Niemca wszystko było czytelne. Kto swój, kto wróg, kto okupant, kto broni Polski. Za sowietów wszystko zostało przemieszane i odwrócone.

Dzisiaj nic się nie zmieniło - mamy tylko inną scenerię do tej samej wojny. Naszą wojnę przegramy, jeśli nie uda nam się przywrócić słowom właściwiej im miary rzeczy. Przegramy ją, jeśli na powrót nie nauczymy społeczeństwa odróżniać dobro od zła i nie nauczymy demaskować wrogów, którzy upodobnili się do nas. Mówią tym samym językiem, wyznają z pozoru te same tradycje i obyczaje, odwołują się tych samych wartości – są nie do odróżnienia dla przeciętnego zjadacza chleba. A nawet, są bardziej atrakcyjni – są przystojniejsi, bardziej „światowi”, mają lepsze garnitury i samochody. Skąd przysłowiowy Nowak ma wiedzieć, kogo ma słuchać?

To pytania na dłuższą dyskusję – nie na krótki wpis z wrażeniami po filmie. Ale musimy się szybko z nimi zmierzyć i znaleźć właściwe odpowiedzi. Inaczej Polska zginie.

Jeszcze wierzymy, że owocem Smoleńska będzie właśnie to odrodzenie wartości i postaw. Ale czy ta nasza wiara nie przypomina wiary Żołnierzy Wyklętych?